Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması

Çocuklarda göz kayması, genellikle şaşılık olarak bilinir. Gözlerin paralel bir biçimde bakmaması ve farklı yönlere doğru bakması durumuna denir. Göz içe doğru, dışa doğru, yukarı veya aşağı doğru kayma eğilimi gösterebilir. Ancak çocuklarda daha sık olarak içe doğru kayma görülmektedir. Doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde tespit edilen içe doğru kayma ciddiye alınmalıdır ve bebek 1 yaşına gelmeden tedavi edilmelidir. Özellikle içe kayma durumunda bir gözde tembellik oluşabilir. Ancak göz tembelliğinin derinliği göz kaymasının oranıyla doğrudan ilişkili değildir. Küçük orandaki bir göz kaymasında bile derin bir görme kaybı oluşabilir.

Dışa kayma ise erken dönemde aralıklı olarak tespit edilebilir. Yani bazen görünüp bazen kaybolabilir. Ancak zamanla kalıcı bir hal alabilir. Dışa kayma miyopi ile birlikte daha sık görülür.

Göz Kayması Neden Olur?

Her bir gözümüzde mevcut olan ve gözün işlevlerini gerçekleştirmek için var olan 6 kas, gözün istenen yönlere doğru hareket etmesini sağlar. Bu kas yapılarından birinin veya birkaçının işlevini yitirmesi ve gözlerin hareket etmesini sağlayan diğer mekanizmaların işlev kaybına uğraması neticesinde göz kayması (şaşılık) meydana gelir. Kayma olayı tek gözde olabileceği gibi her iki gözde de olabilir. Geçici olup bir görünüp bir kaybolan çeşitleri olduğu gibi sabit olan çeşitleri de mevcuttur.

Göz Kaymasının Görülme Sıklığı Nedir?

Bu rahatsızlığın görülme sıklığı çocuk hastalarda %4'tür. Kız veya erkek çocuklarda fark etmez; yani aynı sıklıkta görülebilir. Erişkinlerin de %1'inde göz kayması (şaşılık) görülür. Erişkinlerde görülen göz kaymalarının (şaşılık) birçoğu çocukluk döneminde tedavi edilmeyip erişkinliğe ulaşan kaymalardır. Eğer erişkin bir bireyde aniden göz kayması oluşmuşsa bu, şeker hastalığının, tiroit hastalığının, beyin tümörleri veya felç olup olmadığının incelenmesini gerektirir.

Göz Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

  • Göze dıştan bakıldığında paralelliğin bozulduğunun fark edilmesi
  • Gözlerde sulanma oluşması
  • Göz içlerinde yanma hissi
  • Başta ve baş çevresinde ağrı hissi
  • Çift görme sorunu
  • Üç boyutlu görüntünün kaybolması
  • Bulanık görme
  • Baş veya yüzün rahat görebilmek için bir yana dönük olması

Şaşılık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çocuklarda göz kayması gibi bir rahatsızlık olduğunda beyin içinde iki farklı görüntü belirir. Beyin, kayan gözden gelen görüntüyü baskılar; bu baskılama da derinlik hissinde ve kaymış olan gözdeki görüşte azalmaya sebep olur ve bu nedenle göz tembelliği dediğimiz durum gerçekleşir. Göz tembelliği, 7 yaşına kadar tedavi edilmesi gereken bir olgudur.

Şaşılık Tespit Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Doğumdan hemen sonra ilk 3 ay içinde kayma olup olmadığını saptamak zordur. 4. aydan itibaren bebeğinde kayma olduğunu fark eden aileler kesinlikle bir göz doktoruna başvurmalıdır. Bebeklikte tespit edilen bu kaymanın zamanla düzeleceğini düşünen aileler vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir çünkü kayma olayı hiçbir zaman kendi kendine düzelmez. Ancak yalancı şaşılık denen durumlarda süreç ilerledikçe burun kemiğinin gelişmesi ile kayma görüntüsü düzelebilir. Bu tür durumlarda da doğru teşhis konulabilmesi için yine uzman bir göz doktoruna başvurmak gerekmektedir.

Çocuklara Ne Sıklıkla Göz Muayenesi Yapılmalıdır?

Çocukluk döneminde yapılacak kontrol amaçlı muayeneler, gizli oluşan kaymaların, kırma kusurlarının, dıştan ebeveynlerin fark edemediği küçük açılı kaymaların erken teşhis edilmesi açısından son derece önemlidir. Yani hiçbir sıkıntı olmasa bile çocuklara 2 aylıkken başlayarak 6. ayda, 1-3-5-7-12 yaşlarında göz kontrolleri tavsiye edilmektedir.

Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Kayma olayının nedenine göre tedavi uygulanır. Örneğin, optik tedavi kırma kusurunun düzeltilmesine yöneliktir. Gözlükte sferik ve silindirik camlar ya da prizmatik cam tercih edilir. 2-3 yaş aralığında olan kaymalar çoğu kez kırma kusurlarına bağlıdır ve gözlük iyi bir tedavi olur. Gözlük kullanıldığı halde geçmeyen rahatsızlıklarda cerrahi işlem uygulanır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi, bazılarında gözlük kullanımı ve bazılarında ise cerrahi işlem uygulanması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Lübbetülayn

14 Nisan 2024 Pazar

Doktor 2 yaşındaki oğlumda göz kayması olduğunu söyledi. Ameliyat etmek için küçük değil mi? Sizce büyüyünce geçer mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, göz kayması (strabismus) tedavisinde erken yaşta müdahale önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesine uymak en iyisi olur. Ameliyat gerekip gerekmediği duruma göre değişebilir. Büyüyünce düzelme ihtimali düşüktür, çünkü bu durum görme gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bir göz doktoruna (oftalmolog) danışarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Damarları Hastalıkları

Göz Damarları Hastalıkları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi